آشنایی با فرمت های پخش فیلم

آشنایی با انواع فرمت های فیلم

شناخت فرمت های فیلم و ویدیوها کاری عبث نیست چرا که با آشنایی این فرمت ها که به نوعی قالب ویدئوها به شمار می روند قادرید بسته به نیاز خود انتخاب کنید و از تماشای آثار سینمایی لذت ببرید.

انواع فرمت های ویدئوها

1- فرمت mkv

فرمت mkv

قالب MKV به معنای matroska بصورت رایگان و منبع باز است که به عنوان یکی از فرمت های استاندارد و پر رونق در صنعت فیلم مورد استفاده می گیرد.

یک فایل mkv میتواند شامل:

تصویر (یا تعداد زیادی تصویر)

صوت

زیرنویس

تنها ضعف این فرمت اینست که نمیتوان از آن برای پخش آنلاین در وب بهره برد و باید به فرمت مناسب این عمل تبدیل گردد.

2- فرمت mp4

فرمت mp4

این قالب محبوب توسط شرکت اپل خلق شد و از فشرده سازی ویدیوها نسخه ای کم حجم ارائه میدهد اما به این معنا نیست که نتوان مثلا کیفیت بلوری در آن ارائه داد.

سازکاری با اپل و کنسول های Xbox360 از دیگر دلایل محبوبیت این فرمت است که توانسته فرمتی بی نظیر برای تماشا آنلاین فیلم در بستر وب به کار گیری شود.

3- Webm

فرمت webm

قالب WEBM یکی دیگر از قالب هایی است که انتخاب تولیدکنندگان محتوا در بستر وب است که این امکان را میدهد تا ویدیوهایی با سایزهای کوچک تر ایجاد کنند در نتیجه ویدیوها به راحتی و در زمانی کوتاه تر بارگذاری می شود.

4- AVI

فرمت AVI

فرمت avi به معنای Audio Video Interleave است که در دهه 90 میلادی توسط شرکت مایکروسافت آفیس ایجاد گردید و امروزه نیز کماکان از آن استفاده می گردد و دوربین هایی مانند Nikon و Olympus نیز از این فرمت بهره می برند.

5- FLV

فرمت FLV

این قالب به معنی Flash Video Format است که نقاط ضعف بسیاری در آن به چشم می خورد و این فرمت نیز توسط دستگاه های iOS پیشتیبانی نمی شود.

6- AVCHD

فرمت AVCHD

مخفف عبارت Advanced Video Coding, High Definition می باشد که توسط شرکت های سونی و پاناسونیک ایجاد  و هدف پخش و ضبط ویدیوهای با کیفیت بالا بود. پشتیبانی از ویدیوهای سه بعدی 3D از دیگر ویژگی هایی که در میان تولید کنندگان حرفه ای محبوب است.

7- Mov

فرمت MOV

به معنی Apple QuickTime Movie که در دوربین های Canon نیز مورد استفاده قرار می گیرد و قادرید ویدیوها را به چند قسمت تبدیل کنید.