آموزش فعال سازی HDR ویندوز 11 برای بالا بردن کیفیت تصویر


adminam 19 بهمن 1402 6 دقیقه مطالعه
آموزش فعال سازی HDR ویندوز 11 برای بالا بردن کیفیت تصویر

اگر کیفیت گرافیکی ویندوز 11 را میخواهید باید به دنبال فعال کردن قابلیت HDR 🖥 باشید البته به شرطی که سیستم شما قدرت سخت افزاری لازم را دارا باشد، بد نیست با مجله ایران تی وی همراه شوید تا این آموزش را باهم ببینیم.

قابلیت HDR چیست؟

What is HDR in Windows 11?

این ویژگی به شما امکان را میدهد که بتوانید رنگ، روشنایی و کنتراست بهتری را از صفحه نمایش خود دریافت کنید، مانیتورهای اولیه قادر بودند دو رنگ را نمایش دهند که سیاه و سفید یا سیاه و سبز بودند و بعدها یک رایانه مدرن توانست 16 میلیون رنگ را نمایش دهد اما اکنون میتوانیم به جرات بگوییم یک مانیتور HDR میتواند بیش از یک میلیارد رنگ را به نمایش بگذارد ، وسوسه برانگیز و فوق العاده به نظر می رسد نه؟؟؟ ویندوز 11 بعد از انتشار این قابلیت جذاب را در تنظیمات خود جای داده است.

HDR مخفف High Dynamic Range است. از نظر مانیتور کامپیوتر، به محدوده ای اطلاق می شود که مانیتور شما می تواند در دو قسمت کلیدی نمایش دهد. اولین مورد رنگ است. یک مانیتور HDR می تواند طیف وسیع تری از رنگ ها را نسبت به مانیتورهای محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) نمایش دهد.

این بدان معناست که یک مانیتور HDR می تواند رنگ هایی تولید کند که یک مانیتور استاندارد قادر به تولید آن نیست، بنابراین نتیجه بهتر می تواند مطابق با رنگ ها در زندگی واقعی باشد. دوم کنتراست است. کنتراست تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین نقاط تصاویر است که مانیتور می تواند تولید کند. یک مانیتور HDR نه تنها قادر به تولید تصاویر روشن تر است، بلکه در مقایسه با مانیتورهای SDR از کنتراست بسیار گسترده تری نیز برخوردار است.

چرا Auto HDR را فعال کنیم؟

این ویژگی در بین گیمرها از محبوبیت بالایی برخوردار است و سیل عظیمی از کاربران را به سمت ویندوز 11 ثوق داد، که خصوصا گیمرها در هنگام بازی روشنایی ، محدوده رنگ به مراتب بالاتری را دریافت کنند، این ویژگی برای وب گردها و حتی طراحان سایت باعث قابلیت دید رنگ خوبی است که هنگام طراحی گرافیکی میتوانند کار دقیق تری را ارائه دهند.

نظر برخی از گیمرها در مورد HDR در ویندوز 11 :

من از وقتی این قابلیت را فعال کردم دید و روشنایی واضح تری در بازی ها دارم، این ویژگی در ویندوز 10 بسیار آشغال و به درد نخور بود اما الان در ویندوز 11 مرا امیدوار کرده است.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث می شود کاربران به ویندوز ۱۱ ارتقا دهند، امکان روشن و خاموش کردن سریع HDR با میانبر صفحه کلید است: استفاده از میانبر Win + Alt + B به تنهایی ارزش ارتقا را دارد اگر اهل بازی HDR هستید.

نحوه فعال سازی HDR در ویندوز 11

اگر مانتیور شما از HDR پشتیبانی می کند یا حتی نمیدانید این قابلیت را دارد یا خیر به این مسیر بروید تا به راحتی آن را فعال کنید.

1- بر روی آیکون استارت کلیک راست کنید و settings را بزنید ( میتوانید در قسمت سرچ ویندوز مستقیما system را سرچ کنید و وارد این گزینه یعنی Display برای تنظیم شوید.)

نحوه فعال سازی HDR در ویندوز 11

2- وارد گزینه System شوید.

آموزش فعال سازی HD در ویندوز 11

3- گزینه Display را بزنید.

بالا بردن روشنایی و کنتراست ویندوز 11

اگر سیستم شما قابلیت HDR داشته باشد باید این گزینه را ببینید :

در قسمت Brightness & Color ، یک سوئیچ جابجایی در کنار HDR خواهید دید. سوئیچ را روشن کنید تا HDR فعال شود.

بالا بردن کیفیت تصویر در ویندوز 11

اگر گزینه مورد نظر را مشاهده نکردید یعنی رایانه شما این قابلیت را ندارد.

نحوه فعال سازی HDR ویندوز ۱۱ روی باتری

اگر هنگام فعال سازی این قابلیت لپ تاپ شما هنگامی که با باتری کار میکنید غیرفعال شود و در هنگامی که به برق متصل است فقط این قابلیت کار کند، چون مصرف باتری بیشتری میخواهد پس باید

به همان تنظیمات بروید و روی گزینه HDR در قسمت Display کلیک کنید و

در قسمت Battery Options

گزینه Allow HDR Games, Videos, and App on Battery یا Allow Streaming HDR Video on Battery را انتخاب کنید.

برچسب‌ها :
  • خطای RSS: A feed could not be found at `https://www.irtvs.com/sitemap.xml`. This does not appear to be a valid RSS or Atom feed.
  • دیدگاه شما

    0 دیدگاه